لوله پلی اتیلن گازرسانی

آغاز استفاده از لوله های پلاستیکی گاز رسانی از اوایل سال ۱۹۵۰ میلادی بوده است. به عنوان نمونه وضعیت و میزان استفاده از شبکه های پلی اتیلن در مقایسه با لوله های فولادی وسایر لوله ها که توسط شرکت گاز دوفرانس اجرا شده در شکل نشان داده شده است.همانگونه که ملاحضه میشود میزان لوله های فولادی طی سالیان مورد بررسی ثابت بوده و این در حالی است که علاوه بر افزایش میزان کاربرد لوله های پلی اتیلن میزان لوله های غیر فولادی از قبیل چدن کاهش یافته و لوله های پلی تیلن جایگزین آنها شده است.

هم اکنون بیش از ۹۰درصد خطهای انتقال گاز کشورآمریکا و کانادا از پلاستیک و جنس مواد پلی اتیلن استفاده شده است.

براساس آمار رسمی موجود وضعیت و میزان استفاده ازلوله های پلی اتیلن در کشور ما در شکل ۳ به تصویر کشیده شده است.

رشد شبکه پلی اتیلن در ایران

میزان شبکه های پلی اتیلن در سالهای مورد بررسی به طور متوسط سالانه از رشدی معادل ۵۴ دصد برخوردار بوده است و این در حالی است که متوسط رشد شبکه های فولادی حدود ۸/۶ در صد میباشد. لازم به ذر است براساس تحقیقات انجام شده استان های کرمان، تهران، خراسان، مازندران و فارس به ترتیب دارای بیشترین میزان استفاده از لوله های پلی اتیلن می باشند و در استان خوزستان بر اساس صلاحدید مسئولان محترم شرکت گاز این استان ، تاکنون از لوله های پلی اتیلن استفاده نشده است.

از مهم ترین مزایای لوله های پلی اتیلن در مقایسه با لوله های فولادی می توان به سرعت و سهولت در اجرا، آموزش ساده ، مقرون به صرفه بودن و مهم تر از همه عدم خوردگی و در نتیجه عدم نیاز به پوشش وحفاظت از زنگ اشاره کرد. با عنایت به مراتب فوق و نیز با در نظرگرفتن معضلات و مشکلات موجود در اجرا و نگهداری لوله های فولادی، استفاده از لوله های پلی اتیلن در شبکه های توزیع گاز بدون هیچ گونه تامل و تردیدی منطقی به نظر می رسد. لیکن لازم است در خصوص شناسایی مشکلات و معضلات خاص لوله های پلی اتیلن و اتخاذ تدابیرلازم در مواجهه و برخورد با این مسائل احتمالی با رویکردی پیشگام و نگرشی پیشگیرانه اقدام کرد.

هر چند در حال حاضر در تمام کشورهای دنیا استفاده از لوله های پلی اتیلن امری مرسوم شده است که مزایای بسیار زیادی دارد از جمله این مزایا میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

مقاومت در برابر انواع مواد شیمیایی

مقاومت در برابر سائیدگی ها و خوردگیها

سرعت در نصب و کار گذاری

انعطاف پذیری بالا و کاربرد آن در زمینهای ناهموار

مقاومت بالا در مقابل زمین لرزه

مقاومت بالا در مقابل ضربه

مقاومت در مقابل سرما وگرما

حمل و نقل آسان

مقاومت در مقابل اشعه مادون قرمز و نور خورشید

داشتن اتصالات فراوان برای شبکه های طولانی

طول عمر بالا و کیفیت بسیار مناسب

lulugazipolietilin